Doorgeven wijzigingen – nieuw adres of energieleverancier?
Eigen verantwoordelijkheid deelnemers!
Let op: je loopt mogelijk het risico dat je de betaalde energiebelasting+BTW over het voorafgaande jaar niet krijgt terugbetaald.
Vraag de energieleverancier vooraf of ze meewerken aan het postcoderoosmodel (PCR) !
Vraag, voordat je overstapt altijd aan de beoogde nieuwe leverancier of deze meewerkt aan het postcoderoosmodel (PCR). Zo niet dan ontvang je geen restitutie van de in het voorafgaande jaar betaalde energiebelasting+BTW. Dit is een verantwoordelijkheid van de deelnemers zelf.
Ga je verhuizen of ben je recentelijk verhuisd?
Om in aanmerking te komen voor teruggave van de energiebelasting is het noodzakelijk dat je woont binnen de postcoderoos van het project waar je aan deelneemt. Voor onze projecten is dat: 2101, 2102, 2103, 2104, 2105, 2106, 2012. Je bent zelf verantwoordelijk voor het doorgeven van wijzigingen via de login-optie op de homepage.
Teruggave energiebelasting over 2024 en uitkering opbrengst stroom
De gegevens over je aandeel in de opbrengst over 2024 zijn op begin dit jaar doorgegeven aan de energieleveranciers. Die zullen binnenkort tot uitbetaling (teruggave) van de energiebelasting over gaan of hebben dat reeds gedaan.
De recente jaren hebben een ongekende financiële opbrengst van de de verkoop van de door onze projecten opgewekte stroom laten zien. Over 2023 liep voor sommige projecten het rendement (teruggave energiebelasting+netto opbrengst stroom) daardoor incidenteel op tot meer dan 30%. Dit had alles te maken met de plotseling sterk stijgende energieprijzen agv de Russiche inval in Ukraine .
Inmiddels is de situatie sterk veranderd. De sterke toename in beschikbare groene energie heeft ertoe geleid dat energieleveranciers veel minder zijn gaan betalen voor de door ons geleverde energie. Binnen de meest recente contracten – die voor een periode van drie jaar worden afgesloten – wordt nog maar (max) 2 cent per kWh betaald. Daar moeten dan de netbeheeer- en onze operationele kosten (inclusief reservering voor onderhoud) nog vanaf. Het eerste project dat daar mee te maken kreeg was HavenZon – hiervoor hebben we recentelijk een nieuw contract met Greenchoice afgesloten.
Ook de overige projecten gaan hier tegenaan lopen – deze contracten worden in 2025 vernieuwd.
Naast een sterk terugvallende opbrengst hebben we te maken met sterk gestegen kosten, mede als gevolg van de inflatie. Denk aan loonkosten bij onderhoud of de kosten van een te vervangen omvormer. Daarnaast eisen verzekeraars inmiddels elke vijf jaar een inspectie van de installaties die bij non-conformiteit ten opzichte van steeds strengere eisen leiden tot het laten uitvoeren van noodzakelijke aanpassingen. Ook moeten we rekening houden met het zo mogelijk eenmalig per project verwijderen en terugplaatsen van de panelen bij onderhoud van het dak en met de kosten van het verwijderen van de installatie na afronding van de projectperiode – ook de kosten hiervan zijn aanzienlijk gestegen.
Bovenstaande heeft ertoe geleidt dat de ALV op voorstel van het bestuur unaniem heeft besloten de netto-opbrengst van de verkochte stroom over 2024 toe te voegen aan de onderhoudsreserves van de respectievelijke projecten. Er vind dus, naast de teruggave van de energiebelasting door je energieleverancier, over 2024 geen uitkering plaats aan de deelnemers. Natuurlijk zal dit als een tegenvaller worden ervaren, anderzijds is het ook goed te constateren dat de initiële investeringen inmiddels ruimschoots zijn terugverdiend (muv het meest recente project HavenZon). en je blijft als deelnemer recht houden op teruggave van de energiebelasting gedurende de volledige looptijd van een project.
Het bestuur beoogt te voorkomen dat in een latere fase deelnemers aanvullend zullen moeten gaan betalen voor operationele kosten. Het geld in de onderhoudsreserve is ook niet weg, een eventueel batig saldo wordt na afloop van een project uitgekeerd aan de deelnemers.
In de bijlage zie je een gedetailleerd overzicht van de onderhoudsreserves en een prognose van de kosten gedurende de resterende looptijd. Een eventuele tussentijdse overname van een procent door een pandeigenaar is herbij buiten beschouwing gelaten.